sergiler
ok önceki

Geçmişten bugüne: Üsküp-Priştina

Ressam İmren Çalışkan Tüzün’ün “Balkanlara Yolculuk: Üsküp-Priştina” adlı fotoğraf sergisi, yarın Bademaltı Cafe Sanat Galerisi’nde açılacak.

Tüzün, bu yaz gezme fırsatı bulduğu Makedonya’nın başkenti Üsküp ve Kosova özerk bölgesinin başkenti Priştina’da çektiği fotoğrafları, yarın (6 Ekim Cuma) Bademaltı Cafe Sanat Galerisi’nde açacağı sergide Antalyalılarla paylaşacak. 21.Yüzyıla savaşlardan çıkmış kentler olarak giren Üsküp ve Priştina’yı on gün boyunca fotoğraflayan Tüzün, sergisinin açılışıyla birlikte gerçekleştireceği fotoğraf gösterisinde iki kentin bugünkü durumunu ve farklı yönlerini yansıtmaya çalışacak. Balkanlara yapılan gezilerde genellikle Osmanlı mirasının peşine düşüldüğünü vurgulayan ressam İmren Çalışkan Tüzün, Mayıs-Haziran aylarında gerçekleştirdiği gezide Balkanların yakın geçmişini göz ardı etmeden bölgenin bugününü anlamaya çabaladığını belirtiyor. Geçmiş yıllarda da uluslararası sanatçı buluşmasına katılmak üzere bölgeye giden Tüzün, “Özellikle Makedonya ve Kosova’yı içeren bölgedeki gerginlikleri anlamadan Balkanlar üzerine konuşmanın mümkün olamayacağını düşünüyorum. Yakın tarihimizde büyük acılar yaşayan Makedonya ve Kosova bölgesini bu düşünceden yola çıkarak tanımaya ve ve anlamaya çalıştım” diyor.

Tüzün’ün “Balkanlara Yolculuk: Üsküp-Priştina” adlı fotoğraf gösterisi,yarın saat 18:00’de Bademaltı Cafe Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek. Tüzün’ün fotoğraflarından oluşan sergi ise gösteriden hemen sonra açılacak. Kaleiçi Hıdırlık Sokak’ta bulunan Bademaltı Cafe Sanat Galerisi’ndeki sergi, 27 Ekim’e kadar görülebilecek.

'balkanlara yolculuk:

üsküp - priştina'