Antalya’da Kısa Film Günleri

İmren Çalışkan Tüzün, Françoise Pierrot, Ahmet Tüzün ve Almanya’nın Detmold kentinde bulunan  Kultur&Art Initiative e.V adlı kurum adına Levent Arslan’ın girişimleriyle Antalya’da Kısa Film Günleri düzenleniyor.

İmren Çalışkan Tüzün, etkinliğin ortaya çıkış sürecinin öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Almanya’nın Detmold kentinde 04-07 Haziran 2009 tarihlerinde yapılan Uluslararası Kısa Film Festivali’ne, “Denizde Yürümek” adlı çalışmamla davet edilmiştim. Dünyanın farklı ülkelerinden kısa film örnekleri İzleme imkanı buldum. Festivalin Sanat Yönetmeni Levent Arslan’a böyle bir etkinliği Antalya’ya taşımayı önerdim. Önerim, çalıştığı Kultur&Art kurumunca kabul edildi. Antalya’da Ahmet Tüzün, Françoise Pierrot ile çalışmaya koyulduk.”

Adı, Antalya Limon Kısa Film Günleri olarak belirlenen etkinlikte, dünyanın çeşitli ülkelerinden kurgu, animasyon ve deneysel türlerinde 42 kısa film çalışması izleyicisiyle buluşacak.  

20 Kasım 2009 Cuma saat 18:00’de Antalya Müzesi Konferans Salonu’nda başlayacak olan etkinlik, 21 Kasım Cumartesi ve 22 Kasım Pazar günü 15:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz izlenebilecek.

1. Antalya Limon Kısa Film Günleri Düzenleme Kurulu üyeleri yaptıkları ortak açıklamada, Ülkemizde, son yıllarda sinema alanında yaşanan gelişmelerin Kısa Filmcilerin çabalarıyla ivme kazandığını, bugün uluslararası düzeyde saygınlık kazanan ve ödüle değer görülen birçok yönetmenin sinemaya ilk adımlarını Kısa Film ile attıklarını, bunun için, tecimsel olmayan kısa filmin bağımsız düzenlenen bir etkinlikle öne çıkarılmasına inandıklarını, vurguladılar.

Ayrıca, düzenlenen etkinlikle Antalya’nın kültür sanat ortamına katkıda bulunmayı sinemaya ilgiyi diri tutmayı amaçladıklarını belirttiler.