BASIN BÜLTENİ

İmren Tüzün 7. Floransa Bienali’ne Davet Edildi

Masum Çizgiler Bienal’de

05-13 Aralık 2009
 

İtalya’nın Floransa kentinde 1997 yılından bu yana düzenlenmekte olan resim, heykel, video, dijital sanat başta olmak üzere plastik sanatların farklı alanlarını kapsayan “Uluslararası Çağdaş Sanatlar Bienali”ne bu yıl Antalyalı sanatçı İmren Tüzün de davet edildi. 7’inci kez gerçekleştirilecek olan Bienal’e katılım, sanatçının kişisel başvurusu ya da internet ortamındaki beş yıllık çalışmalarının Düzenleme Kurulu tarafından değerlendirilmesi ve daha sonra davet edilmesiyle gerçekleşiyor.

Tarihi  Fortezza da Basso’da 05-13 Aralık 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 7. Floransa Bienali’ne 78 ülkeden 650 sanatçı katılacak ve 2000’in üzerinde eser sergilenecek.

Bienale, doğup, büyüdüğü Demre’nin Çayağzı sahillerinde çektiği ve Likya Uygarlığı’ndan yola çıkarak, bugüne uzanan “Masum Çizgiler” adını verdiği kısa film çalışması ile katılacak olan Tüzün, yapıta ilişkin de şu bilgileri verdi:

“Çocukluğumun kış gecelerinde Akdeniz öylesine coşardı ki denizden birkaç kilometre uzakta, evimizde sesini duyardık. Bahara doğru sakinleşir, sesini duymaz olurduk denizin. Duruldum, sakinleştim, kıyılarıma gelin;  çizgiler çizin, resimler, heykeller yapın kumsallarımda derdi adeta.

Bahar gelince, öğretmenlerimiz, Likya’nın en önemli antik kentlerinden biri olan Myra’ya,  Çayağzı’na, Sülüklü’ye götürürdü bizi. Kışın denizin kumsala bıraktığı kargılarla çizgiler çizer, adımızı yazar, resimler yapardık Çayağzı kıyılarında. Kimler gelip geçti bu kıyılardan. Kaç çocuk aynı hayale kapıldı kim bilir.  Hepsi de bir iz bırakmak istemiştir elbette. İçlerinden bir tanesi de bu kıyılardan gelip geçti, hem de derin bir iz bırakarak. Dünya çocuklarının kucaklayıcısı Noel Baba da bu kıyılarda yaşamamış mıydı? Bu sulardan mı gönlünü açtı insanlığa.

Şimdilerde de çocuklar Çayağzı’nda, Sülüklü’de yine çizgiler çizmeye devam ediyor. İsimlerine e-mail adresleri eklense de, orada çizgi çizmenin dili belki de çok değişmedi. Masum çizgiler, içten gelen ve dalganın sesine eşlik eden.”

İmren Tüzün, Bienale Sabahat Tüzün’ün sponsorluğunda katılıyor.

Floransa Bienali’ne ilişkin daha geniş bilgiyi www.florencebiennale.org  ve www.imrentuzun.com  adresinden edinebilirsiniz.

İletişim:  0 555 244 28 35   E-mail: imrentuzun@ttmail.comimah@mail.koc.net