ok önceki

'1. Heidenheim

Uluslararası Sanatçı Buluşması'

ALMANYA’DA ULUSLARARASI  SANATÇI  BULUŞMASI

12 – 24 AĞUSTOS 2002

Sanat Yönetmeni :  Joachim Bleistein

Bu sene ilk kez düzenlenen Heidenheim Uluslararası Sanatçı Buluşması, Nürnberg’in kardeş şehirlerinden davet ettiği sanatçılar ile Nürnbergli sanatçıları 12-24.08.2002 tarihleri arasında bir araya getirdi.

Sergej Andrevski, Monika Desoska ( Üsküp), Oskar Dawicki (Krakau), Marek Okrasa (Danzig), Patricia Fayat (Correzze), İmren Ç. Tüzün (Antalya), Wang Lixing (Shenzen), Cathy C. Richmond (Glasgow), Deanna Sirlin (Atlanta), Gabriele Olesch, Wolf Sakowski, Martin Vosswinkel, Fredder Wanoth (Nürnberg) bu önemli buluşmaya katılan sanatçılardı.

Amacını, Alman düşünür Ludwig Freuerbach’ın “Esas olan sanatçılar arasındaki dostluk ve dayanışmadır. Sanat ancak böyle, istediğine ulaşabilir” sözlerinden alan etkinlikte, iki hafta boyunca aynı ortam paylaşıldı, birlikte üretildi, farklı kültürlerle tanışıldı. Sanatçı Buluşması’nın bir diğer önemli yanı ise, Almanya’da artık kullanılmayan manastırların nasıl işlevsel hale getirildiklerini ve sanat çalışmalarına sunulduklarını göstermesiydi.

Bu tür bir buluşmada, ilk kez davet edilen sanatçıların yanı sıra, uluslararası boyutta çalışmaları olanlar da yer aldı.  Manastırın 300 metrekarelik çatı atölyesinde gerçekleştirilen işlerde, kağıt üzerine pastel, suluboya ve akrilik çalışıldı, konu ise serbestti. 

Heidenheim Sanatçı Buluşması, 24.08.2002 tarihinde katılımcıların işlerini sergilemesiyle sona erdi. Çalışmalardan bir tanesi çok kapsamlı  çağdaş sanat koleksiyonu oluşturmak üzere Nürnberg Sanatevi’ne bırakıldı.

İmren Çalışkan Tüzün

 

 

basın bülteni