sergiler
ok önceki
'barışın gelini'

PIPPA BACCA ANISINA UPSD,
İTALYAN VE TÜRK SANATÇILARLA SERGİ VE FORUM DÜZENLİYOR

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) UNESCO A.İ.A.P. Türkiye Ulusal Komitesi, Pippa Bacca’nın değerli anısına Maçka Demokrasi Parkı’ndaki merkezinde yer alan UPSD Sanat Galerisi’nde “Barışın Gelini” adını verdiği bir sergi ve bunu takip eden günlerde İtalyan Kültür Merkezi’nde-Tepebaşında/İstanbul- bir forum düzenliyor. Bacca, “Gelinler Yolda” adını verdikleri performanslarını oluşturmak üzere otostopla Silvia Moro ile gerçekleştirdiği projenin, yani “insanlara güvenmeyi seçerek çıktıkları yolun” Türkiye safhasında, bir sapkın tarafından saldırıya uğrayıp öldürülmüştü.

32 Türk ve 37 İtalyan sanatçının katılacakları “Barışın Gelini” adlı bu yolculuğa atfedilmiş sergi, 8 Ekim -7 Kasım 2008 tarihleri arasında, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Galerisi’nde gerçekleştirilecek. Bu etkinliğin, UPSD tarafından, Şişli Belediyesinin sponsorluğunda yayınlanacak 120 sayfalık bir katalogu olacak. Şişli Belediye Başkanı Sn. Mustafa Sarıgül, Pippa’nın (Giuseppina Pasqualino di Marineo) 19 Nisan 2008 Cumartesi günü gerçekleştirilen cenaze törenine de katılmıştı.

 Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye Komitesi Başkanı, Bedri Baykam;
 “Bu genç, parlak ve kendi sanatına inanmış sanatçının kaybından dolayı derin ve tarifsiz bir üzüntü duyuyoruz. Bu sınırların ötesine geçip ön yargı duvarlarını aşarak ırkçılık ve savaşa karşı vermeye çalıştığı eylemini bitiremeden, projesinin ortasında yok edildi. Pippa insanlara güveniyorken, aldığı risklerin farkındaydı. Bu yüce fikrin ve bu güzel görevin kendi yaşamıyla ödenmesi son derece talihsiz ve üzücüdür. Dünya bu haliyle onun iyi niyetli ve yüksek amaçlı hayallerine, beklentilerine hazır değildi. Onun parlak aydınlık gülüşünü, korkusuz, cesur yaratıcı fikirlerini ve insani sıcaklığını her zaman hatırlayacağız” dedi.

Açılış gününden bir gün sonra UPSD Tepebaşı İstanbul’da bulunan İtalyan Kültür Merkezinde Türk, İtalyan sanatçı ve aydınlarının katılacağı anma gününde konuşmalar yapacaklar ve Bacca için ayrıca bir de forum düzenlenecek.

Pippa Bacca anısına UPSD’nin düzenlediği bu aktiviteler, Şişli Belediyesi, İtalyan Kültür Merkezi ve Piramid Sanat’ın destekleriyle gerçekleşiyor.

 

 

basın bülteni