İmren Çalışkan Tüzün  Wilke Atelier ve Bremerhaven Belediyesi’nin konuğu olarak Almanya’da.

Paul Ernst Wilke, 1894 – 1971 yılları arasında yaşamış Alman Empresyonist ressamlardan biridir. Bremerhaven'de doğan Paul Wilke adına Bremerhaven şehri 1948 yılında Wilke Atelier adlı çalışma mekanı yaptırmış ve Paul Ernst Wilke yaşamının sonuna kadar bu atölyede çalışmalarını sürdürmüş. Adını yaşatmak için  Paul Ernst Wilke e.V (Paul Ernst Wilke Derneği) kurulmuş, bugün Wilke Atelier Kunstförderung e.V.(Wilke Atölyesi Sanatçıya Destek) adı altında devam eden dernek, Atölyenin kullanım hakkını almış ve yenilenmesini üstlenmiş. 1986'den bu yana Wilke Atelier Derneği, bütün dünyadan çeşitli sanatçılara iki ay  Wilke Atölye’de yaşama ve çalışma olanağı veriyor.

Sanatçılar, Derneğin sunduğu bu olanağa yapıtlarını içeren bir dosyayla başvuruyorlar. Dernek bünyesinde bulunan Danışma Kurulu çalışmaları değerlendirerek, konuk olacak sanatçıyı belirliyor.
İmren Çalışkan Tüzün'ün başvurusu Wilke Atelier jürisi tarafından değerlendirildi  ve 01.07-31.08.2011 tarihleri arasında Wilke Atelier'de yaşaması ve çalışması için video sanatçısı  olarak söz konusu kurum tarafından Bremerhaven'e davet edildi.


Tüzün kaldığı süre içersinde gerçekleştireceği çalışmasında, Akdeniz ve Kuzey Denizi'ni karşılaştırmayı, iki deniz kültürünü yan yana getirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda Antalya'da " Sessizlik ve Özlem" ve " a married woman in front of the Mediterranean" adı altında birer dakikalık iki video gerçekleştirdi. Bremerhaven’da ise şehirden ve çevresinden fotoğraflar çekiyor, yapmayı planladığı video için mekan araştırmasını sürdürüyor.


Bremerhaven, Almanya’nın Kuzey Denizi kıyısında bulunan Almanya’nın önemli bir liman şehridir. Almanya'da üretilen araba, traktör, iş makineleri  bu limandan diğer ülkelere ihraç ediliyor. 19 yy'ın başlarından 20 yy. sonlarına doğru (1960-1970’li yıllara uzanan süreçte) yedi milyon Alman Bremerhaven'den gemilerle Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya başta olmak üzere iş ve yeni bir yaşam umuduyla göç etmişler. Bu göçün tarihi "Deutsche Auswanderer Haus" (German Emigration Center) adlı müzede canlandırılmış ve göçmenlerin kaydı tutulmuş. Denizciliğin tarihi de "Nationalmuseum Schiffahrtmuseum"da izlenebiliyor. Ayrıca, Türkiye’den göç edenlerin yaşadığı bir şehir Bremerhaven.