ok önceki

'Strumica Uluslararası

Sanatçı Buluşması'

MAKEDONYA’DA YAPILAN
“ 39. ULUSLARARASI PLASTİK SANAT BULUŞMASI”NDA ÜLKEMİZİ
İMREN TÜZÜN TEMSİL ETTİ.

Makedonya’nın Strumica kentinde 1964’den beri süregelen “Uluslararası Plastik Sanat Buluşması”nın bu sene 39.cusu gerçekleştirildi. Makedonya’nın en önemli beş resmi Plastik Sanat Buluşması’ndan biri olan bu etkinliğe şimdiye kadar Makedonya ve 50 yabancı ülkeden 700’ün üzerinde ressam katılmış ve 3000 eser üretilmiştir. 

39’cusu gerçekleşen buluşmaya Üsküp Davut Pasin Hamam Genel Müdürü Zlatko Teodisievski tarafından davet edilen İmren Tüzün’ün yanısıra İstanbul’dan Billur Vodina da Türkiye adına katıldı. Etkinlikte Makedonya,Japonya,Çin,İspanya,İsveç,Yunanistan,
Bulgaristan, Gagavuziya ve Sırbistan’dan toplam 21 sanatçı yer aldı. Sanatçılar çalışmalarını 01-20 Ağustos 2003 tarihleri arasında Strumica Kültür Merkezi’nin alt katında sürdürdüler. Tuval üzerine yağlıboya ve akrilik çalışan sanatçıların Strumica Kültür Merkezi’ne dört resim bırakmaları gerekiyordu. Etkinliğe katılan sanatçıların ulaşım dışında tüm giderleri Strumica Kültür Merkezi tarafından üstlenildi.  12 Ağustos 2003 tarihinde Stobi ve Bitola antik kentleriyle, Unesco şehri olan Ohrid ve Üsküp’e, 15.08.2003 tarihindeyse Kadın ve Erkek Manastırları, İkona Müzesi ve Doyran Gölü’ne geziler düzenlenerek sanatçıların Makedonya’yı daha yakından tanımaları sağlandı.

Türk ve Makedon kültürünün birbirine çok yakın olması, orada yaşayan Türklerle karşılaşmak beni çok etkiledi ve o yörenin insanıyla diyalog kurmamı sağladı. Ayrıca Makedon dilinin içerisinde pek çok Türkçe kelime olması bu dili zenginleştiriyor. Örneğin, şeker, filcan, yastık,beş şeker (sade anlamında) vs. Türkiye’de bu kadar Türk kahvesinin içildiğini söylemek mümkün değil.

Sanatçılar gündüz resim yaparken, yemeklerde ve molalarda farklı kültürlerle yan yana gelip birbirlerini tanımaya ve anlamaya çalıştılar. Bu tür buluşmaları sanatçının kendi sanatının nerede olduğunu gözlemlemesi açısından bir fırsat olarak görüyorum.

Strumica Uluslar arası Plastik Sanat Buluşması, 20.08.2003 tarihinde, üretilen eserlerin gösterime sunulmasıyla sonuçlandı. Geleneksel olarak üretilen eserler her sene 11 Eylül günü sergileniyor ve kataloğu yapılıyor.  Ayrıca, bu eserler Strumica’dan sonra Makedonya’nın çeşitli şehirlerinde de sergilenecek.

 

 

basın bülteni