sergiler
ok önceki

İki sanatçı bir sergide buluşuyor…

Makedonyalı sanatçı Irena Paskali ve İmren Çalışkan Tüzün “Kentte Taşınmak” adlı sergide çalışmalarını, 30 Mart  – 13 Nisan 2007 tarihleri arasında, Antalya Kültür Merkezi’nde bir araya getiriyorlar. Konusunu kent yaşamından kesitlerin oluşturduğu  sergide Irena Paskali’nin üç büyük boyutlu fotoğrafı ve videosu, İmren Çalışkan Tüzün ise 2005 yılında yaptığı “ Göçten Taşınmaya” adlı kısa filmi yer alıyor.

Daha önce Makedonya’nın Veles kentinde sergilenen ortak çalışma için, Irena Paskali şunları söylüyor. “ İmren Tüzün’ün kısa filmini gördükten sonra, benim ‘Kent Görüntüleri’ adını taşıyan çalışmalarımla örtüşeceğini düşündüm. Buradan bir ortak sergi oluştu. Fotoğraflarımda ve videomda, Yüksek Lisansımı yapmak için geldiğim ve Almanya’nın en büyük kentlerinden biri olan Köln’ün metrolarından kesitler sunuluyor.Bir kentte insanların bir yerden başka bir yere kitleler halinde hareket etmeleri ilgimi çekiyor ve metro yaşamını oluşturan duraklardaki inip binmeler, fotoğraflarımdaki “anları” oluşturuyor.

İmren Tüzün ise, “ Göçden Taşınmaya” adını verdiği kısa filminde ,Geçmişde aynı kent içinde ya da bir kentten başka bir kente , bir ülkeden başka bir ülkeye gidişlerin hep göç olarak değerlendirildiğini, günümüzde kentleşmeyle birlikte,Göç’ün anlamının değiştiğini gözlemlediğini belirtiyor ve bir evden başka bir eve geçerken göçten çok artık taşınmanın söz konusu olduğunu, “Göç”ün ise, hayatımızı kökünden değiştiren daha iyi bir gelecek için yollara koyulmak  anlamı taşıdığını vurguluyor.

Sergi Antalya Kültür Merkezi’nde 13 Nisan 2007’ye kadar 10:30-17:00 saatleri arasında izlenebilir.

'kentte taşınmak'

Antalya, 2007

 

 

 

basın bülteni